Z Egypta do Prahy, od MBA k novému podnikání: rozhovor s Mahmoudem Omarou

Rádi představujeme dalšího studenta našeho mezinárodně akreditovaného programu Executive MBA (první rozhovor s Andrianem Gaju, MBA, si přečtěte zde). Dnes je naším zpovídaným Mahmoud Omara, mezi přáteli známý jako Mo. Mo se narodil v Egyptě a má profesní zkušenosti z celého Blízkého východu a nyní žije s ženou a dětmi v Praze. Jako student nyní pracuje na své diplomové práci. Především je ale po dlouholetém působení ve farmacii podnikatelem, který se zabývá výrobou sýrů. Poté, co vzorky svých sýrů rozdal svým spolužákům a vedení programu, přiznáváme, že jeho sýry jsou jako součást grilovaných sendvičů prostě vynikající. I když je Mo Egypťan, všechny ingredience jsou z českých produktů, a proto je výrobek kompletně české výroby. Rádi Moa představujeme čtenářům našich webových stránek i našim sledujícím na síti LinkedIn. V případě zájmu neváhejte a pošlete mu zprávu přes Linkedin.

Proč jste se dal na sýry? Podělte se se mnou o svá předchozí zaměstnání, protože jste měl velmi bohatou kariéru.

Moc děkuji za tento rozhovor, Richarde! Co se týče sýrů – vybral jsem si to velmi systematicky. Nejprve jsem si vytvořil hrubou analýzu o tom, jaký z následujících oborů by bylo nejlepší si vybrat: obchod, výroba nebo poskytování služeb. Výsledkem analýzy byla výroba. Pak jsem zjišťoval, které odvětví by vyhovovalo mým omezeným zdrojům, kde zároveň budu moci zákazníkovi nabídnout něco navíc. Prošel jsem mnoha odvětvími, až jsem se dostal k mlékárenství. Podíval jsem se na ještě detailněji a objevil jsem sýr Halloumi. Ten v Česku nemá velké zastoupení, vyrábí se tady převážně lokální sýry jako čedar, mozzarella nebo tvaroh. Sýr Halloumi nikdo nevyrábí. Odtud vzešel nápad na sýr Halloumi na míru. Na trhu je po něm poptávka, je to moderní a výroba nevyžaduje příliš technologií.

Povězte mi o sobě – zaujalo mě, že jste v České republice, tak se pojďme o pár let vrátit. Řekněte mi více o tom, jakými zeměmi jste si prošel.

Egypt v 80. letech prožíval přechod od východního k západnímu bloku. Tak jsem se začal učit cizí jazyky. Otevřel jsem se novým kulturám, především filmům a hudbě. Pak jsem se přestěhoval do našeho hlavního města, do Káhiry, abych tam 5 let studoval farmacii, a tehdy jsem si uvědomil, že prostě musím pracovat ve farmaceutickém průmyslu. A pak jsem se v Saudské Arábii seznámil se svou manželkou z Česka.

Jak jste se dostal ke studiu MBA? Přitahovala Vás myšlenka titulu, potenciální znalosti nebo…?

Studoval jsem farmacii. Nestudoval jsem obchod, ale teď dělám v oblasti farmaceutického marketingu. V hlavě jsem to měl nastavené tak, že bych si to měl „odstudovat“, že potřebuji mít o tak komplexním tématu, jako je podnikání, přehled, a že MBA je pro mě ta nejlepší volba, protože MBA vám dá hlavní informace o každém tématu souvisejícím s podnikáním. V hlavě jsem měl to, že ten titul opravdu chci. Bylo to pro mě opravdu důležité. Nejen po akademické stránce, ale také po osobní, protože jsem měl to štěstí, že jsem v programu potkal velkou řadu skvělých lidí, kteří mě posunuli v mnoha ohledech. To pozitivně ovlivnilo moje rozhodnutí. Vzpomínám si třeba, že nám profesor na hodině inovací říkal, že inovace je jeden jediný stupeň volnosti, a to mě opravdu zaujalo . Když pak nabízím své sýry, tak abych poskytl tento jeden jediný „stupeň volnosti“, nabízím sýry rozměrově přesně na míru. Nemusíte velikost sýru zkracovat, dostanete ho přesně tak, jak potřebujete.

Kdybyste se měl vrátit zpět, řekněme do doby, kdy jste s programem začínal, měl jste asi jako všichni ostatní nějaká očekávání. Co se vám doposud líbilo?

Toho je spousta. Začnu od začátku, protože jsem přijel do České republiky a už po dvou týdnech jsem nastoupil do programu. Takže to všechno pro mě bylo něco čerstvého, nového. Moje první setkání s MBA bylo příjemné. Šlo o modul HR, a po této přednášce se laťka mého očekáván k dalším předmětům dost zvýšila, což možná bylo trochu nefér k ostatním tématům. HR mě strašně zaujalo. Marketing a právo byly taky skvělé moduly. Inovace mi opravdu otevřely oči, opravdu mě hodně ovlivnily. Také musím zmínit finance, účetnictví, mikroekonomii, makroekonomii. To jsou témata, která pro mě byla velmi zajímavá, stejně jako interkulturní management před dvěma lety – to bylo také skvělé.

Jaký je Váš výhled na další roky?

Chci se více zaměřit na svůj „sýrový projekt“. Rád bych z něj brzy vytvořil s. r. o. Mám připravený podnikatelský plán, milníky. Vím, co budu dělat, až dosáhnu tohoto a tohoto bodu, že budu muset udělat to a to. Nejsem si jist, jestli to mám správně nastavené, ale teď po dvou měsících zkoušení se mi zdá, že mi to docela klape.